Hanna Krall
Zdążyć przed Panem Bogiem

Adaptacja i reżyseria: T. Piasecki 
Aktorzy: 
   Karolina Kasprzak
   Tomasz Piasecki

fot. Danuta Zajda     "Zdążyć przed panem Bogiem" Hanny Krall to wywiad - reportaż, którego
głównym bohaterem jest MAREK EDELMANN, z-ca komendanta ŻOB-u (Żydowskiej Organizacji Bojowej), po wojnie - lekarz kardiolog. Utwór ten opisuje prostym, komunikatywnym językiem i niezwykle sugestywnie, z jednej strony cierpienie i tragizm Żydów getta, z drugiej opowiada o przyjaźni, bohaterstwie i walce o godność człowieka.

"Zdążyć przed Panem Bogiem" rozgrywa się na kilku płaszczyznach. Jedna z nich dotyczy przeszłości naznaczonej martyrologią Żydów w okresie II Wojny Światowej, którą poznajemy z relacji świadka i uczestnika - Marka Edelmanna. Dzięki niemu poruszamy się również w teraźniejszości, gdzie zdążyć przed Panem Bogiem znaczy zdążyć uratować chorego - odroczyć nieuchronny przecież wyrok. Mniej wyeksponowanym, lecz również ważnym wątkiem jest sprawa etycznych dylematów profesora Łódzkiej Akademii Medycznej, Jana Mola, jednego z twórców i pionierów polskiej kardiochirurgii transplantologicznej. Hanna Krall, dziennikarka i pisarka, dotarła osobiście do żyjących bohaterów swojego utworu. Posługując się wywiadem i relacją odautorską stworzyła przejmujące, pozbawione fikcji dzieło, które postanowiliśmy przenieść na scenę.

Staraliśmy się unikać patosu oraz nadmiaru inscenizacyjnych środków i spojrzeć na bohaterów naszymi, współczesnymi oczami. "Zdążyć przed Panem Bogiem" wpisuje się znakomicie w repertuar "Stowarzyszenia Dialog" jako kontynuacja "Rozmów z katem" K. Moczarskiego - dialog czyli rozmowa z widzem na najbardziej ważkie i trudne tematy dotyczące człowieka dzisiaj i w niedalekiej przyszłości.

Karolina Kasprzak, Tomasz Piasecki


Galeria