Janusz Głowacki
     Prozaik, m.in. autor tomów opowiadań, takich jak: "Paradis", "Wirówka nonsensu", "Coraz trudniej kochać", "My sweet Raskolnikow"; dramaturg: "Mecz", "Kopciuch", "Cudzołóstwo ukarane", "Polowanie na muchy", "Obciach", "Fortynbras się upił"; scenarzysta filmowy: "Polowanie na muchy" - reż. A. Wajda, "Rejs", "Psychodrama" - reż. M. Piwowski.

     Od 1981 roku przebywa za granicą, mieszka w Nowym Jorku, obecnie często odwiedza Polskę. Jego dramaty zrobiły międzynarodową karierę. Grane były w Ameryce, Korei, Argentynie, a także w teatrach ZSRR gdzie niebywałą karierę zrobił "Kopciuch".

     Antygona w Nowym Jorku wydrukowana w Dialogu uznana została za jedną z najciekawszych i najważniejszych sztuk polskich, zebrała liczne nagrody w kraju i za granicą, wygrała m.in. Ankietę ogłoszoną przez miesięcznik Teatr w kategorii Najlepsza sztuka sezonu.

     Do najciekawszych realizacji należy zaliczyć spektakle w Teatrze Ateneum w reż. I. Cywińskiej (premiera luty 1993) i w Teatrze im. J. Słowackiego - scena Miniatura, reż. T. Zygadło (premiera 15. 01. 94)