transpozycje 2002 transpositions



goście zagraniczni:

      Paryski teatr Dear Conjunction Company powstał w 1991 roku pod patronatem Harolda Pintera. Większość inscenizacji pokazywana jest w wersji francuskiej i angielskiej. Repertuar obejmuje sztuki historyczne, dramat polityczny, teatr komediowy tudzież satyrę społeczną. W ostatnich latach inscenizacje Dear Conjunction wystawiane były na scenach teatrów Petit Hebertot oraz Sudden Theatre.

     Ghislaine Dumont jest autorką i reżyserką kierującą paryskim Theatre de l'Ourcq. Założyła w 1973 roku Conservatoire National de Pantin. Ostatnie spektakle, pokazywane w Paryżu oraz w ramach festiwalu w Awinionie, obejmują teksty takich autorów jak Andree Chedid, Christa Wolf, Tennessee Williams, Marguerite Duras, Samuel Beckett, Eugene Ionesco (z Jean-Paulem Roussillon). Jej inscenizacja krótkich sztuk Becketta została zaproszona na międzynarodowy festiwal "Beckett in Berlin 2000".

     Barbara Bray była współpracownikiem Martina Esslina w BBC (pozyskała dla tej rozgłośni takich twórców jak Marguerite Duras, Harold Pinter i Samuel Beckett). Jedna z najwybitniejszych tłumaczek literatury francuskiej w Wielkiej Brytanii, zdobyła czterokrotnie prestiżową nagrodę Scott-Montcrieff Prize. Bliska współpracowniczka Becketta i Pintera, przygotowała z tym dramatopisarzem oraz reżyserem Josephem Loseyem głośną filmową adaptację dzieła Marcela Prousta. Mieszka w Paryzu.

     Gerry Dukes, krytyk dubliński, wykłada literaturę w Mary College w Limerick. Opublikował ostatnio ilustrowaną biografię Becketta w londyńskim wydawnictwie Penguin. W Krakowie zaprezentuje wykład The Irish Beckett  (Irlandzki Beckett), dowodzący, że ci, którzy nie znają irlandzkich korzeni autora Czekając na Godota  nie są w stanie zrozumieć istotnych aspektów jego dzieła. Konkluzja: utwory Becketta wymagają w pewnym sensie przekładu z irlandzkiego na angielski".

      Marek Kędzierski jest autorem dwóch pierwszych monografii książkowych Becketta w Polsce (pierwsza wspólnie z Janem Błońskim, Czytelnik 1982). Wiceprezes kierowanego przez Marka Kalitę Stowarzyszenia Teatr Atelier - Kraków, w którym od 1993 roku zrealizowano inscenizacje kilkunastu tekstów irlandzkiego autora. Organizator międzynarodowych festiwali w Strasbourgu (journées beckett), Berlinie (Beckett in Berlin 2000, wspólnie z Walterem D. Asmusem), Paryżu (Godot et après: Beckett à Paris 2003). Premiera Cudownych dni  Becketta w jego reżyserii odbędzie się w Starym Teatrze w czerwcu 2002 r.

      Yosuke Taki studiował tradycyjny japoński teatr Kyogen u mistrza Kosuke Nomura). zainteresowany klasycznym teatrem francuskim i włoskim wyjechał w 1988 r. do Europy, gdzie początkowo odbywał staż w Padwie w centrum maski i gestu Donato Sartori, a następnie założył w Mediolanie Teatro dell'Arcipelago, w którym zrealizował m.in. cykl inscenizacji beckettowskich, pokazywanych w Neopolu, Mediolanie i Rzymie.